محل تبلیغات شما

آشنایی با بازی سنتی و محلی جوراب بازی

آشنایی با بازی سنتی  و محلی جوراب بازی

 همانطور که میدانید که در متن قبل سرگرمی های مختلف رو براتون توضیح دادم میخواهم در این مطلب جوراب بازی رو براتون توضیح بدهم

جوراب بازی ، جورابین یا به اصطلاح به زبان کوردی محلی گورانێ ، گورا بازی در کنار سایر بازی های بومی و محلی در میان مردم کُرد خصوصا اهالی خون گرم نوار مرزی ارومیه ، صومای برادوست و سیلوانا بیشترین طرفدار و محبوبیت را دارد

این بازی مخصوص شبهای میهمانی ، دورهمی ها می باشد و بهترین بهانه برای به جا  آوردن صله رحم در روستاها محسوب می شود .

با گسترش روز افزون شبکه های اجتماعی  و نفوذ  اینترنت در تمامی ابعاد رفتار اجتماعی  نوستالژیک بازی جورابین فرهنگ غنی گذشتگان را با تفریحات سالم و فرهنگ اجتماع حتی در دورهمی های کوچک  به نمایش می گذارد ، که به دور از تمامی آسیب ها اجتماعی در محیطی شاد و مفرح محبت ها را بیشتر از هر زمان دیگری در کنار هم بودن های خانوادگی میتوان تقویت کرد.

این بازی اغلب بصورت خانوادگی و با تقویت حواس پنجگانه انجام میشود و سن وسال نمیشناسد و کوچک و بزرگ در گروههای ۱۰نفره به بالا  به صورت مساوی تقسیم می شوند.

 

جوراب بازی  با " ۱۰ جوراب " دست باف، به صورت دسته" ۵تایی" و "یک تیله" یا چیزی شبیه به آن  با دو گروه  ۱۰ نفره که روبه روی هم می نشینند شروع می شود.

 

یکی از ۱۰نفر گروه گرداننده که مهارت زیادی دارد تیله را طوری در میان انگشتان دست پنهان میکند و شروع به فرو بردن دست در جورابهای که دهانه انها باز است می کند، به صورت سریع و با مهارت که گروه مقابل نتواند آن را حدس بزند.

سرپرست یا یکی از اعضای گروه مقابل  باید با م و تصمیم گیری اعضا حدس بزنند که تیله در کدام جوراب انداخته شده است و باید ان را پیدا کند.

 

 هر بازی ۱۰ امتیاز دارد  و به این شکل تا امتیاز ۱۵۰ ادامه خواهد داشت و برنده مشخص می شود.

 

این بازی سنتی موجودیت خود را در بین مردم سیلوانا و صومای برادوست مرزداران غیور و حماسه ساز ایران اسلامی حفظ کرده است ، امیدواریم مسئولان مربوطه با برگزاری مسابقات و اهمیت دادن به بازی های بومی و محلی در حفظ و اهمیت دادن به آنها در کنار مردم فهیم و فرهنگ دوست نوار مرزی ارومیه برای حفظ تفریحات سالم و عدم گرایش جوانان به آسیب های اجتماعی با گسترش روز افزون شبکه های اجتماعی و عدم نفوذ آن در خانواده ها قرار گیرند

چه ماسک های جلوی کرونا را میگیرند؟

جایگاه دستکش، ماسک و محلول‌های ضدعفونی در پیشگیری از کرونا کجاست؟

راه‌های انتقال ویروس کرونا کدامند؟

بازی ,های ,، ,جوراب ,ها ,محلی ,می شود ,و محلی ,به صورت ,در کنار ,گسترش روز

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پویا مارکتینگ